پیشگیری از عفونت HTLV

 در حال حاضر هيچ واكسن موثري بر عليه اين عفونت وجود ندارد و از طرف ديگر پيامدهاي پزشكي، اجتماعي و فرهنگي  ناشي از عفونت HTLV-1 براي بيماران و خانواده آنها بسيار شديد مي‌باشد، ‌پيشگيري از ابتلا به اين عفونت بسيار مهم است.

انتقال این ویروس از طريق فرآورده‌هاي خونی با غربالگري آنتي‌بادي اين ويروس در خون‌هاي اهدايي كاهش مي‌يابد. در برخي از كشورها غربالگري داوطلبان اهداي خون از نظر آنتي بادي HTLV همراه با حذف گروه‌هاي پرخطر از اهداي خون منجر به انتقال پايين اين عفونت از طريق انتقال خون شده است. در حال حاضر كليه خون‌هاي اهدايي در استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي از نظر آنتي‌بادي‌هاي HTLV غربالگري مي‌شوند اما در ساير مناطق كشور برنامه خاصي براي اين منظور وجود ندارد.

انتقال ويروس از مادر به فرزند يكي از راه‌هاي مهم انتقال HTLV مي‌باشد كه باعث ايجاد بيماري مي‌گردد؛‌ بنابراين بررسي مادران از نظر اين ويروس در مناطق بومي عفونت نقش مهمي در پيشگيري ايفا خواهد كرد. ابتلا به عفونت HTLV-1 در آزمايشات رايج دوران حاملگي، در اكثر مناطق دنيا به صورت رايج انجام نمي‌شود اما در برخي مناطق بومي انجام مي‌شود.

در مادران آلوده عدم تغذيه با شير مادر باعث كاهش قابل توجهي در ميزان ابتلاي شيرخواران مي‌گردد.‌ اگر چه اين موضوع ممكن است در كشورهاي در حال توسعه باعث عوارض عمده‌اي  از جمله سوء‌تغذيه در نوزادان و افزايش مرگ و مير آنها گردد.

عفونت HTLV-1 همانند ديگر عفونت‌هاي مقاربتي، مرتبط با تماس جنسي محافظت نشده، داشتن شركاي جنسي متعدد و وجود زخم در اندام تناسلي مي‌باشد. لذا انتقال جنسي اين ويروس با پايبندي به اصول اخلاقي و پرهيز از تماس‌هاي جنسي ناسالم به سادگي قابل پيشگيري خواهد بود. و بالاخره مشاوره و آموزش به معتادان تزريقي در مورد كاهش آسيب مي‌تواند در پيشگيري از عفونت HTLV-1 در اين افراد موثر باشد.

همچنين بايد توجه داشت مشكلات روانپزشكي مانند افسردگي، اضطراب و نقص در روابط بين فردي در افراد آلوده شايع است. لذا دسترسي افراد به اطلاعات صحيح در مورد HTLV-1 و مشاوره مناسب آنان اهميت بسيار زيادي دارد. به‌طور كلي آموزش مهمترین اصل برای پیشگیری از انتقال عفونت HTLV-1 به دیگران است.