درمان عفونت HTLV-1

در فرد مبتلا به عفونت HTLV-1 معاينات پزشکي توسط تیم متخصص شامل عفونی، خون و مغز و اعصاب و نيز روانشناس لازم است. توصیه شده كه سالانه حداقل یكبار ويزيت متخصص مغز و اعصاب و آزمايش شمارش گلبول‌های خون انجام گیرد.

در حال حاضر هيچ درماني براي عفونت HTLV-1 وجود ندارد. البته به دليل اينكه در حدود 95 درصد افراد مبتلا به اين عفونت در طول عمر خود دچار بيماري‌هاي مرتبط با آن نمي‌شوند، درمان نه موثر و نه لازم است.

در حالتی كه بیماری‌هاي ناشي از ويروس ایجاد شوند، درمان براساس نوع بیماری انجام می‌شود. سرطان خون ناشي از ويروس HTLV-1 با شيمي‌درماني قابل درمان است اما در طول عمر بيمار تاثیر زیادی ندارد. درمان درگيري نخاعي (ميلوپاتی) و فلج ناشي از عفونت HTLV-1 محدوديت‌هاي بيشتري دارد و عمدتا به‌صورت درمان علامتي انجام مي‌شود.

در افراد مبتلا به اين عفونت توصيه مي‌شود كه در خصوص خطر احتمالي ابتلا به عفونت‌هاي فرصت طلب (عفونت در اثر ميكروب‌هايي كه معمولا در بدن افراد سالم ايجاد بيماري نمي‌كنند) مراقب باشند. همچنين توصيه مي‌شود در گروه‌هاي پرخطر مثل معتادان تزريقي، افراد مبتلا به HTLV-1 از نظر عفونت همزمان با ويروس HIV نيز آزمايش شوند.