درمان عفونت HTLV

در فرد مبتلا به عفونت HTLV-1 معاينات پزشکي توسط تیم متخصص شامل عفونی، هماتولوژي و نورولوژي و نيز روانشناس لازم است. توصیه شده كه سالانه حداقل یكبار معاینه فيزيکي و نورولوژي و آزمايش CBC انجام گیرد.

در حال حاضر هيچ درماني براي عفونت HTLV-1 وجود ندارد. البته به دليل اينكه در حدود 95 درصد افراد مبتلا به اين عفونت در طول عمر خود دچار بيماري‌هاي مرتبط با آن نمي‌شوند، درمان نه موثر و نه لازم است.

در حالتی كه بیماری‌هاي ناشي از ويروس ایجاد شوند، درمان براساس نوع بیماری انجام می‌شود. ATL بدخیمی پیشرونده با پیش‌آگهی ضعیف است که سلول‌های سرطانی در آن نسبت به داروهای شیمی درمانی مقاومت نشان می‌دهند. اگر چه گزارش شده كه اگر ابتدا از داروهاي ضد سرطان استفاده شود و سپس درمان ضد ويروسي نيز براي بيمار شروع شود، نتيجه بهتري در درمان بيمار خواهد داشت. از جمله درمان‌هاي رايج براي اين بيماري، R-CHOP (شامل Rituximab, Cyclophosphamide, Doxorubicin hydrochloride, Vincristine, Prednisone)، اينترفرون آلفا و تركيب CHOP و آرسنيك است. روش‌های دیگر شامل پیوند مغز استخوان، رادیاسیون، پوواتراپی و نظائر آن نيز مطرح شده است. در بيماراني كه با دوره‌هاي اول درمان به حالت پسرفت (Remission) وارد شوند، پيوند مغز استخوان يك راه حل درماني خوب خواهد بود.

در پژوهش اساتيد دانشگاه علوم پزشکي در بیمارستان قائم (عج) مشهد، رژیم سه دارویی ارسنیک، اینترفرون آلفا و زیدوودین به طور کامل در بعضی از بیماران با ATL موثر گزارش گرديد (2009 ,Blood).

درمان ميلوپاتي ناشي از عفونت ويروس HTLV-1 محدوديت بيشتري دارد و عمدتا به صورت درمان علامتي انجام مي‌شود. كورتیكوستروئید، پلاسمافرز، سیكلو فسفامید و اینترفرون گاهی بهبودی موقتی در علائم می‌دهند. اثر داروهای آنتی رتروویرال اثبات نشده است.

تحقيقاتي بر روي والپروييك اسيد انجام شده كه شايد بتواند سير بيماري در اثر عفونت HTLV-1 را با كاهش تعداد ويروس در بدن (Viral load) كندتر نمايد. در مطالعه اي تركيب دو داروي زيدوويدين و والپروييك اسيد،‌كاهش قابل توجهي در تعداد ويروس را نشان داده است اما هنوز مشخص نشده كه آيا اين درمان به بهبود شرايط باليني نيز منجر خواهد شد يا خير.

در افراد مبتلا به عفونت HTLV-1 توصيه مي‌شود كه در خصوص خطر احتمالي ابتلا به عفونت‌هاي فرصت‌طلب مراقب بود. از جمله مي‌توان به CMV، هيستوپلاسما، Scabies، پنوموسيستيس كاريني و عفونت‌هاي استافيلوكوكي اشاره نمود. همچنين توصيه مي‌شود كه اين افراد از نظر عفونت همزمان با ويروس HIV نيز بررسي شوند.