همایش آموزشی تغییر نگرش به HTLV-1 در بین دانشجویان علوم پزشکی و کارکنان بهداشتی- مشهد- خرداد 1394

نخستین همایش آموزشی تغییر نگرش به HTLV-1 در بین دانشجویان علوم پزشکی و کارکنان بهداشتی با مشاركت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، جهاد دانشگاهی خراسان رضوی و مركز بهداشت استان روز یکشنبه سوم خرداد ماه 1394 در تالار فردوسی جهاد دانشگاهی مشهد برگزار شد.

دکتر هوشنگ رفعت پناه دانشیار گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استان خراسان رضوی بیشترین موارد ابتلا به ویروس HTLV-1  را در سطح کشور به خود اختصاص داده است و اکنون تغییر نگرش نسبت به ویروس بومی این استان که با اچ.آی.وی اشتباه گرفته می شود، ضروری است.. وي افزود: طبق بررسیهای انجام شده بین سه تا پنج درصد جمعیت شهرستان نیشابور و 2.1 درصد جمعیت مشهد مبتلا به ویروس HTLV-1 هستند.

وی روشهای انتقال این ویروس را انتقال جنسی، خون و تزریق فراورده های خونی، از مادر به فرزند به ویژه از طریق شیردهی ذکر و بیان کرد: در گذشته نامگذاری غلطی برای این ویروس صورت گرفت و اکنون برخي به اشتباه بر این باورند که این ویروس همان اچ.آ.وی عامل بیماری ایدز است و این موضوع بار روانی زیادی برای مبتلایان بدنبال داشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: فقط بین یک تا سه درصد مبتلایان به ویروس HTLV-1 به عوارضی مانند علائم عصبی و سرطان خون مبتلا می شوند و بقیه تا آخر عمر هیچ علائمی ندارند.

دکتر کاظم فرهمند قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست علمی گفت: تغییر نگرش نسبت به بیماری HTLV-1 برای از بین بردن بار روانی مبتلایان و پیشگیری از انتقال این بیماری در جامعه یک ضرورت است.

وي با تاکید بر اینکه برای HTLV-1  بیماری بومی خراسان باید نام دیگری انتخاب شود گفت: در این همایش با حضور اساتید و دانشجویان بدنبال راهکارهایی برای تغییر نگرش مردم نسبت به آن هستیم.

وی هدف از برگزاری این همایش با حضور دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و کارکنان بهداشتی استان خراسان رضوی را تغییر نگرش نسبت به ویروس HTLV-1 در جامعه عنوان کرد.

همچنین در این مراسم، دکتر اعتمادی استاد پيشكسوت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رییس ستاد HTLV-1 استان خراسان رضوی گفت: برای اولین بار این بیماری در استان در سال 1375 شناخته شد و در طی 20 سال گذشته شاهد گسترش این بیماری در استان بوده ایم.
وی با تاکید بر مساله تغییر نگرش نسبت به ویروس HTLV-1، ادامه داد: باید کلمه ایدز از این بیماری برداشته شود تا مشکلات روانی این نوع بیماران حل شود.

در اين برنامه مطالب زير ارائه گرديد:

  • کلیات عفونت HTLV1
  • تاریخچه و اپیدمیولوژی عفونت HTLV1      
  • تشخیص عفونت HTLV1
  • HAM/TSP
  • ATL
  • پیشگیری از عفونت HTLV1
  • عفونت HTLV1 و اکولوژی شهری
  • عفونت HTLV1 و مسائل اجتماعی