شیوع HTLV در مناطق مختلف دنیا

 HTLV در آسيا و اقيانوسيه

ايران، ‌ژاپن، Papua New Guinea و جزاير Solomon و ملانزي جزو كشورهايي هستند كه عفونت HTLV-1 در آنها اندميك است. عفونت HTLV-1 در جنوب ژاپن بويژه جزيره كيوشو در مقايسه با شمال و مركز آن شيوع بالاتري دارد. در واقع جنوب ژاپن بيشترين شيوع HTLV-1 را در جهان دارد و بيش از 10 درصد جمعيت عمومي آن آلوده به اين ويروس هستند. در مطالعه‌اي كه در سال 1983 در 412 نفر از جمعيت بومي (جمعيت Ainu) و  899 نفر از جمعيت ژاپني (جمعيت Wajin)  در منطقه Hokkaido ژاپن به روش ايمونوفلوروسانس انجام شد، شيوع اين عفونت در جمعيت Aniu 4/18 درصد و در جمعيت Wajin كمتر از 1 درصد گزارش گرديد. در جزيره Cheju در كره جنوبي نيز كه در همسايگي جنوب ژاپن قرار دارد شيوع HTLV-1 بيشتر از مناطق ديگر اين كشور مي‌باشد. در جنوب چين شيوع عفونت HTLV-1 در اهداكنندگان خون 15/0 درصد گزارش شده است اما در منطقه جنوب غربي و شمال شرقي اين كشور مورد مثبتي از اين عفونت گزارش نشده‌است. در تايوان 6/0 تا 7/0 درصد اهداكنندگان خون از نظر HTLV-1 مثبت بوده‌اند اما هيچ موردي از عفونت HTLV-2 مشاهده نشده است. بررسي‌هاي انجام شده در اندونزي،‌ تايلند و نپال هيچ مورد مثبتي از عفونت HTLV-1 يا HTLV-2 را نشان نداده‌است.  تركمنستان از ديگر كشورهاي آسيايي است كه در آن شيوع HTLV-1 در اهداكنندگان خون قابل توجه مي‌باشد.

 HTLV در آفریقا

در دهه گذشته مطالعات معدودي در مورد عفونت HTLV در آفريقا انجام شده‌است و تعداد افراد آزمايش شده نيز محدود است. با اين حال اطلاعات موجود نشان مي‌دهد كه بيش از 1 درصد جمعيت عمومي در گينه بيسائو و توگو آلوده به HTLV-1 هستند. مطالعه‌اي در سال 1995 برروي جمعيت 346 نفري از پنج ايالت كامرون، شيوع اين عفونت را 2 درصد گزارش نمود. در تونس، ‌عفونت HTLV-1/2 در اهداكنندگان و دريافت‌كنندگان خون (مبتلايان به تالاسمي و آنمي سيکل سل) مشاهده نشده‌است. در سومالي و زيمباوه نيز بررسي داوطلبان اهداي خون مورد مثبتي از HTLV-1 يا HTLV-2 را نشان نداده‌است.با اين‌حال در كشورهايي مثل اتيوپي،‌ موزامبيك و آفريقاي جنوبي شيوع متوسطي گزارش شده‌است. در اتيوپي و اوگاندا HTLV-2 شايعتر از HTLV-1 مي‌باشد.

HTLV در اروپا

عفونت HTLV در جمعيت عمومي اروپاي غربي نادر است اما در برخي گروه‌ها مثل مهاجرين از مناطق اندميك و معتادان تزريقي گزارش شده‌است. بررسي‌هاي انجام شده در اهداكنندگان و دريافت‌كنندگان خون و معتادان تزريقي در آلمان مورد مثبتي از HTLV-1 يا HTLV-2 را نشان نداده‌است. همچنين شيوع عفونت HTLV-1 در سوئد، هلند، انگليس، ‌فرانسه و اسپانيا بسيار پائين مي‌باشد و مورد معيني از HTLV-2 گزارش نشده‌است يا شيوع آن بسيار كمتر از HTLV-1 بوده‌است. بااين حال در انگليس 1/0تا 6/0 درصد اهداكنندگان خون از رنگين پوست‌هاي كارائيب (Afro-Caribbean) و 05/0 تا 4/0 درصد زنان حامله از نظر HTLV-1 مثبت بوده‌اند. در ايرلند معتادان تزريقي در 14 درصد موارد آلوده به HTLV-1 و در 1 درصد موارد آلوده به HTLV-2 بودند. همچنين عفونت HTLV-1/2 در معتادان تزريقي ايتاليا بسيار شايع مي‌باشد. از طرف ديگر عفونت HTLV در اروپاي شرقي شايع‌تر است.

HTLV در آمریکا

در ايالات متحده داوطلبان اهداي خون از نظر HTLV-1/2 غربالگري مي‌شوند. تقريبا 01/0 درصد اين افراد با HTLV-1 و 02/0 درصد آنان با HTLV-2 آلوده هستند. در مطالعه‌اي که بين سال‌هاي 1991 تا 1995 در اين كشور در بيش از يك ميليون و هفتصد هزار نفر از اهداكنندگان خون انجام شد، شيوع عفونت HTLV-1 1/9 و عفونت HTLV-2 3/22 در يكصد هزار نفر گزارش شد. عفونت HTLV1 در ايالات متحده آمريكا شيوعي نصف شيوع HIV در معتادين به مواد مخدر تزريقي و يك دهم شيوع آن را در جمعيت عادي دارد. اگرچه اطلاعات آزمايشگاهي كمي در دسترس قرار دارد اما به نظر مي‌رسد كه شيوع بيماري در بين سياهپوستان كه در مناطق جنوبي زندگي مي‌كنند، شيوع بيشتري داشته‌باشد. شيوع 30 درصدي در بين سياهپوستان دچار اعتياد به مواد مخدر تزريقي در ايالت نيوجرسي در اين كشور مشاهده شده‌است.در جمعيت‌هاي بومي آمريكاي شمالي (ونكوور) و آمريكاي جنوبي (منطقه آند) شيوع هر دو عفونت HTLV-1 و HTLV-2 بالا است. در حال حاضر اين عفونت در برخي از گروه‌هاي جمعيتي در جامائيكا،Martinique، Guyana، French Guiana، كلمبيا، شمال برزيل، پرو، اكوادور و شمال آرژانتين شايع مي‌باشد. 25 تا 60 درصد جمعيت‌هاي بومي ونزوئلا از نظر HTLV-2 مثبت بوده‌اند. همچنين در جمعيت‌هاي بومي ديگر كشورهاي آمريكاي جنوبي عفونت HTLV-2 در قبايلي كه در منطقه آند (Andes) زندگي مي‌كنند بسيار شايع مي‌باشد (1 تا 58 درصد) در حالي كه بومي‌هايي كه در مناطق پائين‌تر ساكن هستند بيشتر از نظر HTLV-1 مثبت (1 تا 7 درصد) هستند. در افراد بومي در French Guiana مورد مثبتي براي HTLV-2 ديده نشده اما ميزان شيوع عفونت HTLV-1 6/0 درصد گزارش شده‌است. در واقع بجز برخي جمعيت‌هاي بومي،‌عفونت HTLV-1 در بقيه نقاط آمريكاي شمالي و مركزي نادر است. همچنين در مطالعه‌‌اي در اهداکنندگان خون در برزيل،‌شيوع HTLV-1/2 عفونت 05/0 درصد گزارش شد که در ايالت‌هاي مختلف بين 004/0 تا 1/0 درصد متغير بوده‌است. به‌طور کلي در شهرهاي جنوبي اين كشور شيوع کمتر و در شمال و شمال غرب آن شيوع بالاتر مي‌باشد.