برای بیماران

افراد HTLV-1 مثبت بايستي در جهت حفظ سلامت جسمی و رواني خود و نيز به‌منظور کاهش احتمال انتقال عفونت به دیگران، آموزش کافي متناسب با سطح تحصیلات و سواد خود دريافت کنند. به‌علاوه برای آناني که به‌دليل ابتلا به عفونت، دچار اضطرب یا افسردگي شده‌اند، ممکن است دريافت مراقبت‌های روانشناختی و روانپزشکی لازم باشد. در مورد بيماران متاهل و در صورت تمایل آنان، دريافت آموزش مستقيم و مشاوره، بايستي با حضور زوجين اتفاق افتد.

اطلاعات مهمي که  افراد HTLV-1 مثبت بايستي بدانند:

  • عفونت HTLV-1 در سراسر جهان گسترده است و از جمله در ایران وجود دارد. البته توزیع ويروس در مناطق مختلف دنيا حالت خوشه‌ای دارد. بدين معني که در برخي کشورها شيوع عفونت بسيار زياد است ولي در کشورهاي مجاور آنها ممکن است شيوع کمي داشته باشد. اين حالت خوشه‌اي حتي در داخل کشورها هم ديده مي‌شود. مثلا در ژاپن، بيشتر موارد عفونت در مناطق جنوبي اين کشور گزارش شده است. در ايران هم بيشتر از همه، شمال شرقي کشور و به‌ويژه استان خراسان رضوي به‌عنوان کانون اين عفونت شناخته شده است.
  • HTLV-1 با ویروس ایدز فرق دارد. ایدز که به‌معناي بيماري نقص ايمني اکتسابي است، توسط ویروس دیگری به نام HIV ایجاد می‌شود. اگر چه هر دو ويروس از يک خانواده هستند، اما بيماري‌هاي ناشي از آنها با يکديگر کاملا متفاوت است. عامل اصلي بيماري و مرگ و مير در عفونت HIV، نقص سيستم ايمني بدن است اما HTLV-1 به‌هيچ عنوان منجر به نقص ايمني  نمي‌گردد.
  • انتقال HTLV-1 از طريق تماس با خون و فراورده‌هاي خوني آلوده (به‌ويژه به‌دنبال استفاده از سوزن و سرنگ و ساير وسايل تيز آلوده در معتادان تزريقي، حجامت، خالکوبي و در آرايشگاه‌ها)، تماس جنسی و از مادر به کودک اتفاق مي‌افتد. بسيار مهم است که بدانيم HTLV-1 از طریق تماس و ارتباطات عادي روزمره مثل دست دادن، روبوسي، استفاده از توالت و استخر عمومي، غذا خوردن و حتي از راه گزش پشه منتقل نمی‌شود.
  • HTLV-1 یک عفونت مادام العمر است. البته به اين معني نيست که حتما منجر به بيماري خاصي در فرد مبتلا مي‌شود. احتمال بروز بيماري‌هاي ناشی از عفونت اندک و کمتر از 5 درصد است. با اين حال بايد افراد HTLV-1 مثبت بايستي از بیماری‌های مرتبط با ویروس مطلع شوند. دو بیماری به‌طور قطعی با HTLV-1 مرتبط هستند: 1- نوعي سرطان خون به نام لوكمي سلول‌هاي تي بزرگسالان يا ATL که خوشبختانه در ايران به‌ندرت ديده مي‌شود. 2- يک اختلال عصبي مزمن به صورت درگيري نخاع و فلج اندام به نام HAM/TSP. فراواني برخي اختلالات التهابي ديگر مثل التهاب عنبيه چشم (اووئيت)، مفاصل (آرتريت)، عضلات (ميوزيت)، ريه (آلوئوليت) و پوست (درماتيت) و نيز برخي از عفونت‌ها مثل سل و بيماري‌هاي انگلي ممکن است در افراد HTLV-1 مثبت بيشتر از ديگران باشد اما هنوز شواهد قطعي براي بسياري از آنها وجود ندارد.
  • توصیه مي‌شود مبتلايان به HTLV-1 اطلاعات خود را با پزشک‌شان در میان بگذارند. ارزیابی پزشکی دوره‌ای در افراد مبتلا به HTLV-1 توسط متخصصين آگاه و با تجربه ضروري است. این ارزیابی ممکن است شامل معاینه و برخي آزمايشات مثل شمارش گلبول‌هاي سفيد خون باشد.
  • يادگيري راه‌های پیشگیری از انتقال عفونت به افراد خانواده و جامعه بسيار مهم است. سوزن، سرنگ، تيغ ريش‌تراشي، مسواک و ديگر وسايل تيز و برنده را با کسی به اشتراک نگذارند. خون و یا سایر بافت‌هاي بدن خود را اهدا نکنند.
  • ابتلا به عفونت HTLV-1  منعي براي ازدواج ايجاد نمي‌کند. افراد متاهل، ابتلاي خود به ويروس را به اطلاع همسر خود برسانند و وي را به انجام آزمایش تشخيصي HTLV  تشويق کنند. در صورت منفی بودن آزمایش همسر، در روابط جنسي خود از کاندوم استفاده کنند. البته يادآور مي‌گردد که انتقال جنسي عفونت بيشتر از مرد به زن اتفاق مي‌افتد و احتمال انتقال آن از زن به مرد بسيار اندک است.
  • ابتلا به عفونت HTLV-1  منعي براي بچه‌دار شدن ايجاد نمي‌کند. در دوره‌ کوتاهي که زوجين به قصد بارداری روابط جنسي خواهند داشت، خطر انتقال ويروس ناچيز است. همچنين در صورت عدم تغذيه نوزاد با شير مادر و يا کوتاه بودن مدت شيردهي، خطر انتقال از مادر به نوزاد اندک خواهد بود.
  • آناني که با افرادي غير از همسر خود روابط جنسی دارند، بايستي در روابط خود حتما از کاندوم استفاده کنند.